Fabrikanten van fietskleding willen je doen geloven dat je bij déze temperatuur dít jack nodig hebt, en bij díe temperatuur dát jack. Was het maar zo eenvoudig!
Regels zijn er niet
Het maakt nogal verschil of je te maken hebt met een krachtige, ijzige oostenwind of een matige westenwind. En schijnt de zon of is het bewolkt? Ga je een lange duurtraining doen of een korte intensieve training? Zweet je snel, ben je een koukleum?
Allemaal factoren die meespelen bij de keuze van je winterfietskleding. Regels zijn er niet en zelfs de meest ervaren fietsers zitten er nog wel eens naast. De volgende tips zijn gebaseerd op mijn persoonlijke ervaring.

Thermohemden, trainingsjasjes, gevoerde jerseys: combineer en experimenteer.
1. Arm- en beenstukken
Arm- en beenstukken, wat een geweldige uitvinding. Je wintertenue wordt in een handomdraai een zomertenue, al naar gelang je behoefte. Hiermee kun je veel geld besparen. Kies uit ongevoerde of gevoerde been- en armstukken. Ideaal in het voor- en najaar, wanneer het ’s ochtends vaak nog fris is terwijl later op de dag de zon doorbreekt.

Mijn warmste fietsbroek heeft windstopper panelen aan de voorkant.
2. Lange fietsbroek met zeem
Als het kouder wordt en je je beenstukken echt niet meer uit wilt doen, heb je toch een lange fietsbroek nodig. Je kunt een broek over je zomerbroek aandoen, maar zelf vind ik een lange broek met zeem fijner. Je zit dan niet met warme, dubbele lagen kleding op plekken waar je die niet kunt gebruiken, bijvoorbeeld in je liezen.
Het liefst heb ik mijn winterbroeken met bretels (bib). Deze lopen hoger door op mijn buik en rug, wat lekker warm is op een koude dag. Je hebt winterbroeken in vele soorten, van ongevoerd tot dik gevoerd. Op de echt koude dagen kies ik voor mijn bib-fietsbroek met windstopper panelen, voor extra bescherming tegen de wind.

Het ziet er wat koddig uit, deze ‘neusjes’ voor je fietsschoenen, maar ze zijn wel warm!
3. Houd je voeten warm
Als onverbeterlijke koukleum met een slechte bloedomloop heb ik allerlei trucjes om mijn voeten warm te houden:
- Raceschoenen zitten vol met ventilatiegaten, bovenop en vaak ook nog in de zool. Door die af te plakken, houd je de koude lucht tegen. Dat maakt ze al een stuk warmer.
- Overschoenen zijn ideaal om wind en water tegen te houden. Je hebt ze in allerlei varianten, van dunne waterdichte hoezen tot dikke neopreen overschoenen. Neopreen houdt de koude wind goed tegen maar sluit je fietsschoenen helemaal af. Worden jouw voeten snel klammig, dan kun je misschien beter geen neopreen kiezen.
- Is het iets warmer, dan kun je ook kiezen voor neus-overschoenen die enkel de neuzen van je schoenen bedekken. Dat ziet er wel wat koddig uit maar het is heel handig.
- Op de echt koude dagen draag ik skisokken in combinatie met mijn oude, iets te grote Shimano-fietsschoenen. Heerlijk warm! Let op: zorg ervoor dat je tenen genoeg ruimte hebben. Zitten ze bekneld, dan zullen ze alleen maar kouder worden.
- Decathlon verkoopt goedkope ‘warmtepacks‘ voor in je schoenen en handschoenen. Deze voetverwarmers blijven uren warm!
4. Doe een muts onder je helm
Je verliest veel warmte via je hoofd. Doe daarom een muts onder je helm. Is het iets minder koud, kies dan voor een buff (ook handig om de wind uit je nek te houden) of een hoofdband die wel je oren maar niet je hoofd bedekt. Tip: voor een tientje heb je een hippe Zijwielrent.nl buff.

Mijn heerlijk warme winterhandschoenen van Roeckl.
5. Kies de juiste fietshandschoenen
Lange fietshandschoenen zijn onmisbaar in de winter. Welke je kiest, hangt af van de temperaturen waarin je wilt gaan fietsen. Ik heb twee paar winterhandschoenen: één paar dun gevoerde voor temperaturen van pakweg 12 tot 8 graden, en één paar echt dik gevoerde handschoenen van Roeckl voor als het kouder is.
Belangrijk: kies altijd fietshandschoenen waarmee je goed grip op je stuur en vooral je remmen hebt.
6. Kleed je luchtig genoeg
Je wilt je misschien zo warm mogelijk aankleden met een windstopper en gevoerde fietstrui. Maar het is cruciaal dat jouw zweet kan verdampen. Anders wordt je kleding nat en krijg je het alsnog heel koud. Zelf hanteer ik de volgende ‘vuistregel’:
Zodra je vertrekt, moet je het eigenlijk iets te fris hebben. Je krijgt het vanzelf warm, kleed je daar op.
Dat betekent dat ik in het begin van mijn rit vaak de rits van mijn fietstrui of -jack naar naar beneden doe om te voorkomen dat ik het snel te warm krijg. Ook ben ik fan van mijn mouwloze windstopper, die ik na een paar kilometer makkelijk in mijn achterzakje kan stoppen.

Een mesh zweethemd zorgt dat het zweet snel wordt afgevoerd.
7: Blijf droog met een mesh zweethemd
Deze tip is vooral goed als je veel zweet, zoals ik. Ik draag als basislaag altijd een mesh zweethemd. Dit vormt een laagje tussen je huid en je kleding. Het geeft geen warmte en heeft maar één functie: het zweet zo snel mogelijk afvoeren. Het maakt echt een groot verschil! Hoe minder je zweet, vooral in het begin, hoe makkelijker het is om warm te blijven.
In koude maanden draag ik het mesh hemd met daarover een thermoshirt met korte of lange mouwen, en daarover mijn shirt, fietstrui of jack.

Met een windstopper body en armstukken ben je heel flexibel gekleed.
8. Handig: een windstopper body
Een dunne windstopper body zonder mouwen is altijd handig om bij je te hebben. Dit weegt niks en neemt bijna geen ruimte in beslag in je achterzakje. Het is vaak net genoeg om de koude lucht even van je lijf te houden, zonder dat je de boel afsluit. Voor mij is dit perfect gebleken tijdens pauzes en afdalingen.
Een body is heel goed samen met armstukken te gebruiken. Je kunt ‘m zelfs onder het fietsen aan- en uitdoen! Je bent ultiem flexibel gekleed. En nog een voordeel: ze zijn over het algemeen niet duur.
Wil je een windstopper echt gaan dragen ter vervanging van een trainingsjack? Investeer dan in goede kwaliteit (ademend vermogen) en kies bijvoorbeeld een Gore windstopper. Je hebt ze met afritsbare mouwen, ritsen die je open kunt zetten of met reguliere stof op de rug.

In plaats van een fietsjack kun je ook kiezen voor een jersey met lange mouwen.
9. Grijp niet te snel naar een water- en winddicht jack
Grijp niet te snel naar een dik, water- en winddicht trainingsjack. Want wat ben je wel niet van plan. Om te gaan fietsen in kou en regen, door weer en wind?
Als dat niets voor jou is, dan ben je waarschijnlijk beter af met een dunner (en vaak goedkoper) fietsjack waaronder je laagjes ademende fietskleding draagt. Je bent dan flexibeler gekleed bij wisselende temperaturen en kunt je jack langer doordragen, ook als het minder koud is.
Als je kiest voor een fietsjack met windstopper panelen, zorg dan wel dat het een hele goede is, die zeker voldoende ademt.
Bij fris maar droog fietsweer kun je ook kiezen voor een fietsjersey met lange mouwen. Die heb je in gevoerde en ongevoerde varianten. Doe er een zweethemd met lange of met korte mouwen onder, afhankelijk van de temperatuur. Met een windstopper body achterin je shirt ben je super flexibel gekleed.

Een dun regenjasje komt ’s zomers én ’s winters van pas bij wisselvallig weer.
10. Koop een dun regenjasje
Met een goedkoop, oprolbaar regenjasje heb je geen duur waterdicht trainingsjack meer nodig! Zo’n regenjackje is perfect om even aan te schieten bij een buitje. Trek ‘m daarna wel zo snel mogelijk weer uit, want het sluit de lucht volledig af (daarom werkt zo’n jasje prima om het in ‘noodgevallen’ snel warm te krijgen.)
Ik heb een jackje van Bioracer, dat kost maar 30 euro en het heeft best een goede pasvorm. Maar je hebt ze ook nog veel goedkoper.
Kies je regenjackje liever een maatje te groot, dan kun je het makkelijk aantrekken over je met repen en overkleding volgestopte achterzakjes (handig tijdens een toertocht).
Wielrennen als het vriest
Ik fiets zelf niet als het vriest. Vaak is de weg dan gepekeld, wat niet zo fijn is voor je frame, en is er kans op gladheid. Dan de Tacx maar. Je hebt wel fietskleding voor echt koude temperaturen, dan moet je denken aan balaclava’s (gezichtsmaskers) en dikke wind- en waterdichte jacks.
Experimenteer met je fietskleding
Er is helaas geen magisch shirt of fietsjack dat precies goed is voor specifieke temperaturen en omstandigheden. In de winter is het gewoon echt moeilijker om je goed te kleden voor het wielrennen. Varieer, probeer en onthoud wat goed werkte.
Ik ben benieuwd naar welke fietskleding voor jou uitpakt in de herfst en winter. Heb je nog aanvullende tips? Laat het weten door een reactie te plaatsen onder dit verhaal!
Volg deze blog
De beste tip is toch dat je je niet al te warm aan moet kleden. Als je overmatig gaat zweten dan is er geen kledingstuk meer dat je warm kan houden.
Ik heb voor deze tijd over de lange van een zeem voorziene broek een korte oude waar ik de zeem uit verwijderd heb.
Houd toch je bovenbenen wat warmer en we gaan toch niet als mannequin fietsen.
Groetjes Theo.
Grappig dat iedereen zo z’n voorkeur heeft waar je het warm wil hebben. Ik vind het persoonlijk wel fijn als het niet te warm in mijn lies is. Zelf heb ik vaak koude armen terwijl de rest dan vaak goed is. 🙂
Goed overzicht, bedankt.
Ik vind een spatbord in de winter echt veel helpen. Bijvoorbeeld de SKS beumels is er makkelijk op te zetten en eraf te halen. Het houdt je droger en het is ook veel fijner als je in een groep rijdt in de nattere periode.
groeten
Dat is inderdaad een hele goede tip! Het ziet er niet uit, maar ik rij er zelf ook mee rond. Wel zo sociaal in een groep inderdaad.
Wat een leuk stuk over de kleding. Vooral het afplakken van je schoenen en de warmtepacks van dechatlon, kosten echt niks die dingen, zijn een eye opener voor mij. Ik heb een hele slechte doorbloeding in mijn handen en voeten. Dus ik hoop dat dit de oplossing is.
Goed verhaal! Aanvullende tip voor de mountainbiker: in het bos kan het vaak een laagje minder of hetzelfde bij een graadje of vijf kouder 😉
Thanks voor de tips! Leuk te zien dat iedereen zo zijn/haar eigen oplossingen bedenkt.
Prima informatie Janneke. M.n. de tip m.b.t. de been- en armwarmers vind ik een goede! Dankjewel, Lex.
PS: m.b.t. tip 4 (muts onder de helm): heb jij ervaring met hoesjes die de helm afdekken (die over de helm heen gaan i.p.v. er onder)?
Hoi Lex!
Ik zelf heb een helm van Lazer waar ik een harde “shell” op kan zetten (kreeg ik er gratis bij) zodat die dicht is. Persoonlijk vind ik dat prettig als het regent. Ik zal echter nog steeds een muts of buff over mijn voorhoofd en oren moeten trekken want die worden desondanks heel koud door de rijwind. Dus alleen een cover is helaas zelden genoeg.