Damesracefiets modellen 2017: absolute blikvangers

Model ‘Jane Potenza’ van Ridley, een opvallend stoere damesracefiets.
De racefietsfabrikanten hebben hun nieuwe modellen voor 2017 gepresenteerd. Snel ga ik op zoek naar de mooiste damesracefietsen. Dit keer let ik extra goed op, want ik wil volgend jaar zelf een nieuwe fiets kopen. Welke is de grootste blikvanger?
Vijf nieuwe damesracefietsen springen er echt tussenuit, vind ik. Waar de topmodellen van Specialized en Cube me dit jaar iets minder bekoren dan hun racefietsen van 2016, verrassen Ridley en Pinarello met prachtexemplaren. Ook Giant Liv heeft mooie modellen uitgebracht.
Ik heb daarnaast gekeken naar enkele minder bekende merken. Met aangename verrassingen tot gevolg!
Damesracefiets een marketingtruc?
In deze selectie (die geheel subjectief is, gebaseerd op mijn eigen voorkeuren) tref je bijna alleen damesspecifieke racefietsen aan. Graag wil ik dat even toelichten.
Ik ken het argument dat damesracefietsen enkel een marketingtruc zijn. Mannen en vrouwen verschillen qua lichaamsbouw niet zo heel erg van elkaar als veel fietsfabrikanten ons willen doen geloven en dus zouden geen aparte racefietsen voor vrouwen nodig zijn.
Damesspecifieke racefiets
Desondanks concentreer ik me in deze galerie op damesspecifieke racefietsen (op één na), simpelweg omdat ik deze zelf interessant vind. Al was het maar door de kleinere framematen, de mooie kleuren en het dameszadel waarmee ze vaak zijn uitgerust. En omdat ik anders door de bomen het bos helemaal niet meer zie.
Ken jij nog mooie racefietsen?
Ik ben benieuwd wat je vindt van mijn selectie. Je kunt door de galerie bladeren door bovenaan steeds op ‘volgende’ te klikken. Als je zelf nog een tip hebt voor mooie of bijzondere racefietsen, van onbekende merken bijvoorbeeld, dan ben ik benieuwd!
Pinarello GAN S women specific
Wat een beauty is deze full carbon Pinarello GAN S! Het aerodynamische frame is asymmetrisch om het verschil in krachten tussen links en rechts op te vangen. De voorvork is gebogen zoals karakterisitiek voor dit Italiaanse merk. De racefiets is ook verkrijgbaar in de ‘Easy Fit’ geometrie bedoeld voor vrouwelijke fietsers.
Deze racefiets heeft intern weggwerkte kabels en is uitgerust met een Shimano Ultegra groepset. Qua prijs moet je denken aan circa € 3.500,-, Pinarello vermeldt er helaas niet bij wat het gewicht is.

De Orca M20iTEAM-D is één van de vele mooie modellen in het uitgebreide aanbod racefietsen van Orbea.
Orbea Orca
Het Spaanse merk Orbea heeft een enorme keuze aan prachtige racefietsen, dus kiezen is moeilijk. Deze Orca M20iTEAM valt op omdat de racefiets schijfremmen heeft, wat volgens Orbea 40 procent verbetering in remafstand oplevert. Verder heeft de fiets een Shimano Ultegra groepset.
Dit is geen damesspecifieke racefiets want daar doet Orbea niet aan. De fabrikant heeft belangrijke maten zoals bereik, binnenkant beenlengte en torsomaat vergeleken en is tot de conclusie gekomen dat verschillen tussen mannen- en vrouwenlichamen vaak overlappen. Kortom: geen damesracefiets nodig!
Orbea is sowieso een eigen mening toegedaan. Zo vermelden ze op hun website het gewicht van deze fiets niet, want: “Eigenlijk willen we dat u naar onze lokale Orbea verdeler gaat om de fiets zelf te voelen. Let the ride decide!”
Deze racefiets is, net als alle modellen van Orbea, in een uitgebreid kleurengamma verkrijgbaar. Je kunt de fiets ook laten uitvoeren in zelfgekozen kleuren, mat of glossy. De prijs van deze racefiets ligt om en nabij de € 4.999,-.
Giant Liv Envie Advanced 1
De nieuwe Giant Liv Envie Advanced 1 in Zijwielrent.nl kleuren, heb ik nog een keuze? Ik ben reddeloos verloren bij het zien van dit superstoere, aerodynamische racemonster. Het design is no-nonsense, functioneel en gericht op snelheid. Deze racefiets wil er tegenaan.
De specificaties mogen er ook wezen: Shimano Ultegra groepset en een gewicht van slechts 7,5 kg. De prijs is fair: € 2,099,-. Uitgemaakte zaak? Nog niet helemaal, blader maar verder.

De Ridley Jane Potenza is al een opvallende damesracefiets door het frame met felle kleuraccenten. De gave Campagnolo wielset maakt het helemaal af.
Ridley Jane Potenza
Geen bescheidenheid bij Ridley! Het Belgische merk heeft een aantal damesracefietsen waar de monden op straat van gaan openvallen. Neem dit opvallende aero model ‘Jane Potenza’ met Campagnolo Potenza afmontage en een prachtige Campagnolo Scirocco wielset. Zoals het merk zelf zegt: “Geluk kun je niet kopen, maar een fiets komt aardig in de buurt!”
Geen specifieke damesgeometrie
Deze racefiets heeft geen specifieke damesgeometrie, vertelt een medewerker van het Ridley Team me. Zijn ze dan niet anders dan de racefietsen voor mannen?
“Jawel, maar de verschillen zijn niet absurd groot. Makkelijk op te vangen met een kortere stuurpen, zero-offset zadelpen, smaller stuur, breder zadel en kortere cranks. Hiermee wordt het verschil in bovenlichaam (eigenlijk miniem), verschil in schouderbreedte, bekkenbreedte en kracht opgevangen. Hierdoor kunnen wij een superaero frame aanbieden zonder concessies te moeten doen.”
Eigen kleuren kiezen
Ik vind de lak van deze racefiets erg mooi, maar je kunt ook je eigen kleuren kiezen met de Customizer op de website van Ridley. Er zijn talloze variaties mogelijk.
Voor de Ridley Jane op de foto (gewicht onbekend) betaal je € 4.199,00. Heb je een groter of juist kleiner budget, dan kun je ook kiezen voor een model met Shimano Ultegra, schijfremmen en/of elektrisch schakelen.
Felt FR30W
Het Amerikaanse Felt is vooral bekend van zijn aerodynamische racemachines maar ze maken ook minder extreme wegfietsen, waaronder enkele damesspecifieke modellen. Een voorbeeld is deze FR30W. Deze aluminium racefiets heeft een Shimano 105 groepset, carbon voorvork en interne kabelgeleiding. Gewicht: 8,21 kg. Je zult dit merk (nog) niet in veel fietswinkels tegenkomen maar bij Bikester.be heb ik ‘m gespot voor € 1.249,-.
Trek Madone 9.5 Dames
Met deze buitencategorie damesracefiets rond ik dit lijstje af. De Trek Madone 9.5 Dames is in het echt net zo indrukwekkend (of moet ik zeggen: intimiderend) als op de foto.
Deze racefiets biedt de luxe van elektrisch schakelen en is uitgerust met een zogenoemde Isospeed Decoupler. Die zorgt ervoor dat “de zitbuis onafhankelijk van de verbinding tussen staande achtervork en bovenbuis kan roteren”, legt Trek uit. Dit maakt het frame snel en comfortabel tegelijk.
De Trek Madone 9.5 Dames heeft een Shimano Ultegra groepset en weegt slechts 7,4 kg. De aero remmen zijn naadloos geïntegreerd in het frame voor nog minder luchtweerstand. Een fiets om serieus tempo mee te maken dus.
De kleur is heel donkerblauw (mat) gecombineerd met glanzend roze. Vind je dat niks, dan kun je de racefiets ook naar wens aanpassen met Treks personalisatieprogramma Project One.
Oh, ja en wat betaal je daarvoor? 7.999,- euro.
Hoi Janneke,
Jij hebt een item over de mooiste (dames)racefietsen van 2017 en aangezien ik ook op zoek ben naar een opvolger zal ik je een link geven van de fiets waar ik verlieft op ben.
Het is terug naar af (staal) en de eenvoud en kwaliteit staan op 1 bij dit merk.
Ik vind ook de gedachtegang wel leuk achter dit merk alhoewel je altijd een vorm van marketing moet meenemen in dit soort verhalen.
Kijk maar of het wat voor je is ( volgens mijn al gauw 6000 euro voor een complete fiets).
http://www.stjoriscycles.nl/softgoods/
Hoi Dirkjan, dat zijn heel andere racefietsen maar ik vind ze wel heel mooi. Elegant, dat is het goede woord. Vooral die lichtgele is prachtig 🙂 Ik snap de aantrekkingskracht van deze stalen fietsen, ze zijn bijna net zo licht als carbon fietsen en heel betrouwbaar. Goedkoop zijn ze niet maar dan heb je wel echt iets unieks. Leuke aanvulling!
Hoi Janneke,
Ik vroeg me af of je al een keuze hebt kunnen maken tussen deze prachtige fietsen. Ik twijfel zelf tussen de Liv Envie en de Ridley Jane Potenza.
Hoi Suzanne, dit waren ook mijn eerste keuzes. Beide geweldige fietsen! Wel heb ik begrepen dat de Ridley Jane geen heel goede keuze is als je er (zoals ik) zeer lange tochten mee wilt maken, omdat het een echte koersfiets is, gebouwd op stijfheid en snelheid. Dit gaat uiteindelijk niet heel comfortabel zijn. Dit hebben ze me bij Ridley echt afgeraden, zie mijn verslag: https://www.zijwielrent.nl/frame-tot-racefiets-ridley/
Nu denk ik dat de Liv Envie een stuk comfortabeler is, dat was eigenlijk mijn eerste keuze, maar toch ben ik verder gaan kijken. En ik heb nu mijn oog laten vallen op de Basso Venta Purple Label of de Basso Diamante Purple Label (die laatste is wel zwaar boven mijn budget). Ik denk dat ik voor de Venta ga. Prachtige Italiaanse racefietsen. De knoop is bijna doorgehakt! Zie: http://www.bassobikes.com/collection/purple-label
Succes met je keuze, stuur me maar een foto zodra je je nieuwe fiets hebt!
Wat een beauty de Pinarello Gan S. Maar helaas niet te koop in maat 51,5. Pinarello heeft deze niet in productie genomen. Zelfs in Italië is mijn maat niet te verkrijgen….
Hoi Ans, dat is jammer. Misschien kun je ze een mail sturen, zodat ze bij de collectie 2018 wel aan jouw lengte denken!